GRYFNY ŚLĄSK

,,GRYFNY ŚLĄSK”

,,Witojcie Roztomili!

Dejcie się na chwila chycić tradycji

Lotacie bele kaj po świycie, a swego niy znocie…

Czas na rajza ku korzyniom, ku prastarym draganiom

Slonskich serc,kere poruszo melodia gwary”

,,ŚLĄSK - NASZA MAŁA OJCZYZNA”

Jedną z odmian współczesnego języka polskiego, jest śląska gwara.

Gwara na Śląsku spełniała i spełnia wyjątkową rolę: żywa mowa Ślązaków jest najważniejszym świadectwem polskości .

Śląska godka może sprawić problemy, zwłaszcza osobom , które na Śląsku są pierwszy raz: gańba- wstyd; bana- tramwaj; żymła- bułka; durś- ciągle; seblykać - rozebrać się, krauza -słoik; wuszt- kiełbasa. Najpopularniejsze śląskie przyśpiewki które zna każdy bajtel na Śląsku to „Poszła Karolinka” i „Karliku, Karliku”.

Wychowanie patriotyczne i edukacja regionalna w przedszkolu, ma służyć kształtowaniu osobowości małego człowieka, postaw we własnym społeczeństwie, a także spraw związanych z miejscem tego społeczeństwa w świecie. Dziecko od najmłodszych lat poznaje i zatrzymuje w sobie to, co dzieje się w jego najbliższym otoczeniu. Pamięta fakty z własnego dzieciństwa, obyczaje i tradycje kultywowane w jego rodzinie i środowisku. Swoje miasto, region, i kraj dziecko powinno poznawać przede wszystkim podczas pobytu w przedszkolu, ale również poza terenem przedszkola, poprzez bezpośrednią obserwację, ciekawe spotkania, wycieczki. Poznanie kultury naszego regionu powinno rozpocząć się już w jak najmłodszym wieku, kiedy dziecko jest otwarte na nowe doświadczenia i chłonne wiedzy.

Celem edukacji regionalnej jest zintegrowanie dzieci z ich rodzinnym środowiskiem, tradycją i dziedzictwem kulturowym własnej wsi, miasta czy regionu. Wychowanie i edukacja regionalna to przede wszystkim kształtowanie u dzieci przynależności do danego miejsca, historii , kultury i ludzi związanych z miejscem , w którym się urodzili i dorastali

Uroczystości regionalne są ważne w życiu każdej śląskiej rodziny. W naszym przedszkolu były organizowane:

- Jasełka z udziałem rodziców i dzieci.

- Biesiada Śląska

- Prowadzone są zajęcia z gwary śląskiej

-Dzieci poznawały z bliska pracę górnika, odwiedzając Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Każdego roku bierzemy czynny udział w obchodach „Dni Szopienic” - dzielnicowa uroczystość, podczas której dzieci występują na dużej scenie prezentując program artystyczny po śląsku.

W naszym przedszkolu został zorganizowany kącik regionalny- izba regionalna. Do jego utworzenia, bardzo aktywnie włączyli się rodzice oraz babcie i dziadkowie naszych wychowanków, przynosząc przedmioty używane w dawnych czasach. Do kącika eksponaty przynosili również nauczyciele.

W kąciku zostały umieszczone:

- przedmioty codziennego użytku: kołowrotki, maselnice, żelazka, magiel, maszyna do szycia, sztućce, radio, gramofon, maszyna do pisania, lampki górnicze, serwetki ręcznie robione

- śląskie stroje ludowe

Nasz kącik regionalny został wzbogacony o wystawę z historii naszego miasta: pocztówki i widokówki przedstawiające krajobraz Katowic i okolic, utrwalony na fotografiach, dawniej i dziś.

Dzieci oglądając wystawę izby regionalnej, bardzo często zadają pytania nauczycielom i rodzicom, co to jest, do czego służy dany przedmiot. Wystawa cieszy się dużym powodzeniem, gdyż rodzice mają możliwość zobaczenia izby regionalnej podczas przyprowadzania i odbierania dzieci.

Nauczyciele w grupach zachęcają rodziców swoich wychowanków do czytania dzieciom bajek w gwarze śląskiej.

Śląsk to wspaniałe miejsce na turystykę, gdzie ciekawych miejsc jest po prostu ogrom, dlatego poniżej przedstawiamy tylko wybrane atrakcje które warto zobaczyć:

- Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Sztolnia Czarnego Pstrągaw Tarnowskich Górach