WSZYSCY JESTEŚMY OBYWATELAMI ŚWIATA -AMBASADA TOLERANCJI

W dniu 21 czerwca 2016 roku odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty:

 

„ Jesteśmy obywatelami świata” – będące częścią projektu pod nazwą 

AMBASADA TOLERANCJI

 

 

Goede morgen – dzień dobry


 

 Tego dnia, tymi słowami przywitali nas nasi niecodzienni Goście 8 – letnia dziewczynka o pięknym imieniu Samiloby – co w języku surinamskim oznacza „ wszystko to co kocham oraz jej mama Katarzyna Boodi.

 

Obydwie panie działają w fundacji OMENAA FOUNDATION, której założycielką jest Omenaa Mensah.

 

Jednym z filarów działalności fundacji jest właśnie edukacja dzieci i szerzenie postaw tolerancji poczynając już od najmłodszych.

 

Podczas warsztatów Sami opowiedziała przedszkolakom o Surinamie - kraju, w którym się urodziła i gdzie spędziła pierwsze lata swego życia. Następnie przekazała dużo ciekawych informacji o różnych kontynentach i krajach, o zamieszkujących je ludziach, ich wyglądzie, zwyczajach, zwierzętach tam żyjących. Opowiedziała także o swoim życiu tutaj w Polsce i o tym jak to jest różnić się od innych. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega tolerancja.

 

Były zagadki, wspólna zabawa, pytania do Gości i odśpiewanie piosenki naszej patronki Majki Jeżowskiej – „ Kolorowe dzieci”.

 

Przedszkole otrzymało – przyznawany przez fundację –tytuł

 

AMBASADORA TOLERANCJI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

  

 

 

 

 

 

 

 

Nasze przedszkolaki przekazały też cegiełkę na rzecz fundacji, która zostanie przekazana na budowę szkoły w Ghanie.

 

 Dzieci dookoła świata

 

Czyli choć się różnimy to jesteśmy równi


 

Kilka słów o tolerancji

 

Tolerancja oznacza szacunek, cierpliwość i wyrozumiałość dla wszelkiej odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.

 

Większość rodziców pragnie wychować swoje pociechy na mądrych, uczciwych, otwartych, i... tolerancyjnych ludzi

 

Stawianie pierwszych kroków w życiu społecznym prawie zawsze wiąże się z doświadczaniem różnic. Dzieci na każdym kroku: na placu zabaw, w grupie przedszkolnej, podwórku, sklepie czy restauracji mają możliwość spotykania ludzi z różnych grup etnicznych, religii, kultur, niepełnosprawnych czy zwyczajnie o innym statusie materialnym. Dzieci nie rodzą się z negatywnym nastawieniem do inności. Nie przywiązują większej uwagi do tego, jak kto wygląda, w co jest ubrany, jakie ma zabawki. Są ufne, i tolerujące z natury. Co więcej są z natury otwarte i ciekawe wszystkiego co je otacza. I tu pojawia się ogromna rola nas dorosłych. Sposób w jaki będziemy im tę napotykaną inność tłumaczyć, jak sami będziemy się do niej odnosić, czy razem z dzieckiem będziemy starali się inny świat poznać i może zrozumieć, być może na zawsze ukształtuje w naszych dzieciach postawę tolerancji, lub jej braku…

 

O tolerancji zatem warto z dziećmi rozmawiać, dostosowując treść i sposób rozmowy do wieku dziecka.

 

Należy być świadomym różnic, jednak dziecko powinno też przekonać się o tym, że pomimo nich wszyscy jesteśmy tacy sami – dzieci o innym kolorze skóry też lubią biegać za piłką i robić babki z piasku, bawić się lalkami i samochodami, pani poruszająca się na wózku inwalidzkim, podobnie jak mama robi zakupy, gotuje, piecze pyszne ciasta. Wszyscy też musimy jeść i pić, kiedy jest nam wesoło to się śmiejemy, a kiedy przykro – płaczemy.

 

Często jest tak, że najbardziej krytykujemy i niejako „z automatu” nie tolerujemy rzeczy, których nie znamy, trochę ze strachu, trochę z przekory, trochę naśladując innych. Dobrym sposobem nauki tolerancji jest przybliżanie dziecku rzeczy dotąd nieznanych i wspólne ich poznawanie.

 

 Dlatego w najbliższym czasie nasze przedszkolaki odbędą „podróż dookoła świata”,, będą poznawać różne kontynenty, żyjących tam ludzi ich zwyczaje, dowiedzą się co je różni od innych dzieci, ale przekonają się także, że pomimo tych różnic jesteśmy sobie równi.  

 

 

 

 

 

 

Artykuły