Statystyki
- Odwiedziny: 589293
- Do końca roku: 203 dni
- Do wakacji: 12 dni
Telefon: (32) 256 97 28
przedszkole@mp66katowice.szkolnastrona.pl
ŚRODA 07.04.2021
Dziś ponownie zapraszam do ćwiczeń wszystkie dzieci, które mają kłopot z poprawną wymową głosek syczących , czyli s, z, c, dz.
„Cyk, cyk, cyk – cykanie, czyli rozpoczynamy ćwiczenia z głoską c
Głoska c, podobnie jak wcześniej ćwiczona s jest głoską syczącą więc przygotowanie do jej poprawnej artykulacji wygląda podobnie jak w przypadku głoski s. Dlatego też zachęcam do przypomnienia sobie ćwiczeń z głoską s z ostatniego tygodnia.
GŁOSKA C
Na początek jak zawsze zapraszam do gimnastyki buzi i języczka. Proponuję powtórzyć ćwiczenia na rozgrzewkę z wcześniejszego tygodnia
(załącznik: : gimnastyka buzi i języka s ).
„Sylaby”. Na rozgrzewkę zapraszam do poćwiczenia c w sylabach:
Proponuję zabawę w rozmowę wiosennych świerszczy (załącznik: c– świerszcze)
„Powtarzanki”. Zapraszam do powtarzania głoski c w wyrazach, oraz związkach wyrazowych dla utrwalenia jej poprawnej wymowy. Rodzic czyta, dziecko powtarza ( załącznik: c- powtarzanki)
„Wierszyk”. Zapraszam do nauki krótkiej rymowanki dla utrwalania poprawnej wymowy głoski c :(załącznik c – wierszyk)
Zabawa- „ sałatka owocowa”. Proponuję zabawę, która pozwoli poćwiczyć głoskę c, ale i utrwalić znaną już głoskę s. Wymyślamy, a następnie rysujemy z jakich składników może składać się taka sałatka. Ważne aby nazwa składników (owoców i warzyw) zawierała głoski s lub/i c. (np. cebula, cytryna, cukinia, …sałatka może być podana np. w misce lub na tacy.)
Miłej pracy!
CZWARTEK 08.04.2021
Dziś zapraszam do ćwiczeń wszystkie dzieci, które mają kłopot z poprawną wymową głosek k oraz g
GŁOSKA K
W parku, w kinie, w piaskownicy
pewna głoska kryje się.
W klockach, soku, w kierownicy
zaraz będę szukać jej!
Koleżanki i koledzy!
Na zabawę nadszedł czas,
K szukamy, K ćwiczymy,
a brakuje tylko was!
Na początek musimy rozruszać buzię i języczek, oraz przypomnieć sobie jak prawidłowo wymawiać głoskę k. Dlatego proponuję ćwiczenia na rozgrzewkę (załącznik: k – gimnastyka)
Zapraszam do „powtarzanek” czyli do powtarzania głoski k w wyrazach dla utrwalenia jej poprawnej wymowy. Proszę aby rodzic przeczytał a dziecko powtarza. Wybrane słowa można zilustrować. ( załącznik: k powtarzanki)
Zapraszam do nauki wierszyka. Proszę, aby rodzic przeczytał dziecku wierszyk:
„ Kran” (załącznik: k- wiersz). Dziecko powtarza za każdym razem słowa kap, kap, kap….Wierszyk można powtarzać codziennie, nauczyć się go na pamięć albo zilustrować.
Zapraszam teraz do zabawy z głoską k.
„Szukanka” to zabawa w odszukiwanie obrazków, w których nazwie ukryła się głoska k ( np.: kalosze, lalka, kubek, mleko, karuzela, zamek, piasek, kamienie, korale…) Zadanie znajduje się w (załączniku: k-szukanka)
Pamiętajcie o codziennym powtarzaniu ćwiczeń! Miłej pracy!
PIĄTEK 09.04.2020
Dziś zapraszam do ćwiczeń wszystkie dzieci, które mają kłopot z poprawną wymową głoski l
Aby poprawnie wymówić głoskę l czubek języka unosimy do dziąseł za górnymi zębami, brzegi języka przylegają do wewnętrznych powierzchni górnych zębów.
Aby sobie poradzić z prawidłowym ułożeniem języka trzeba go dobrze rozruszać przyda się odpowiednia GIMNASTYKA DLA JĘZYKA:
liczenie górnych ząbków językiem – język starannie dotyka każdego ząbka
dotykanie językiem podniebienia za górnymi zębami przy otwartych ustach
„zaczarowany języczek” – przytrzymywanie przez kilka sekund języka na podniebieniu (można przytrzymywać np. rodzynki, tik-taka..)
kląskanie jak konik
parskanie jak konik
zlizywanie czekolady/nutelli/ chrupka- flipsa językiem z podniebienia
„Sylaby”. Jeżeli już potraficie poprawnie wymówić głoskę l, proponuję poćwiczyć ją w sylabach. Proponuję powtarzanie krótkiej rymowanki, której można nauczyć się na pamięć. Zwracamy oczywiście uwagę na poprawną wymowę l w sylabach, a słowa dwusylabowe w wierszyku wypowiadamy początkowo sylabami np.: la – la, Le – na… z akcentem na sylabę z głoską l)
„ Le, lu, la
Le, lu, la
Lena lalę ma.
Lubi lalę Lena mała,
Lalę Lenie Lila dała
Ala, Ola, Ela, Pola, Tola
mają lalę też.
Może ty też lalę chcesz?
„ Powtarzanki „. Poćwiczymy teraz głoskę l w wyrazach. Zapraszam do powtarzania (rodzic czyta, dziecko powtarza). Za każde poprawnie wypowiedziane słowo proponuję narysować jeden mały kwiatuszek na wiosennej łące. Na pewno łąka szybko się zapełni kolorowymi kwiatkami! Języczki są gotowe do poprawnej wymowy, więc proszę przygotować kartki i kolorowe kredki. Zaczynamy:
L na początku wyrazu:
Lena, lama, lampa, lupa, los, loch, lotnik, lato, luka, latawiec, lody, las, Lutek, lekarz, lodówka, luty, lufa, ludzie, luneta…
L w środku wyrazów:
Ala, Pola, Ela, Ula, Tola, sala, hala, balon, fala, walec, fotel, kowal, balet, kolec, kolano, kula, pole, koszula, cebula, samolot, wodolot, meble…
L na końcu wyrazów:
Bal, szal, stal, ul, ból, motyl, handel, sól, hotel, kafel, styl, , gil…
A jakie wyrazy z głoską l Wy znacie? Spróbujcie wraz z rodzicami odszukać takie słowa. Może imiona, nazwy przedmiotów w domu, zabawek?
Miłej pracy!